Rewolucja w ewidencji i rejestracji pojazdów: punkty karne z radiowozu
Informacje o punktach karnych będą trafiały do Centralnej Ewidencji Kierowców jeszcze z policyjnego radiowozu.
Prowadzący pojazdy nareszcie będą mogli polegać na danych z Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Od 1 stycznia 2013 r. policjant - natychmiast po ukaraniu łamiącego przepisy kierowcy – wprowadzi do CEK dane o nałożonych na pirata drogowego punktach karnych.
– Pozwolą na to mobilne terminale zainstalowane w radiowozach - wyjaśnia Marek Słowikowski, dyrektor departamentu ewidencji państwowych i teleinformatyki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dodaje, że jeśli policjant będzie poza zasięgiem i nie uda mu się połączyć z ewidencją, będzie mógł poinformować o nałożeniu kary przez radiotelefon lub po przybyciu do jednostki.
– Policja już pracuje nad rozwiązaniami technicznymi - zapewnia Marek Słowikowski.
Wprowadzenie natychmiastowej rejestracji punktów karnych wymaga podjęcia prac nad Centralną Ewidencją Kierowców. Zasady jej prowadzenia zawiera projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów i kierowców przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
– W CEK ma być dostępna także usługa pozwalająca kierowcy sprawdzić, ile zgromadził punktów karnych. Obecnie prowadzimy prace zmierzające do przygotowania dzisiejszego systemu do realizacji tego zadania - mówi Piotr Kołodziejczyk, podsekretarz stanu w MSWiA.
Nowe zasady naliczania punktów karnych przewiduje ustawa z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. nr 30, poz. 151). Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2013 r. zmienią się zasady naliczania punktów w przypadku odmowy przez kierowcę przyjęcia mandatu. Dziś takie punkty znajdują się na koncie kierującego pojazdem jako tymczasowe (aż do momentu uprawomocnienia się wyroku). Zdarzało sie jednak, że punkty przepadały, gdy postępowanie trwało dłużej niż rok. Zgodnie z przepisami, które wejdą w życie za półtora roku, punkty karne zawsze będą naliczane w momencie uprawomocnienia się wyroku sądowego i nie będą przepadać, gdy postępowanie się przedłuży.
Punkty w radiowozie
Policjanci i strażnicy miejscy będą mogli zgodnie z nową ustawą o kierujących pojazdami od 1 stycznia 2013 r. przekazywać dane o punktach karnych do Centralnej Ewidencji Kierowców. Będzie ją prowadziło w systemie teleinformatycznym MSWiA. W odniesieniu do prawomocnych orzeczeń sądowych informacje do bazy będą przekazywać sądy.
– Będzie dostępna także usługa, która pozwoli kierowcy sprawdzić, ile ma punktów karnych zgromadzonych w CEK. W tej chwili prowadzone są prace zmierzające do przygotowania systemu do realizacji tego zadania – mówi Piotr Kołodziejczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Docelowo kierowca będzie miał możliwość sprawdzenia stanu swojego konta także przez internet, za pośrednictwem platformy ePUAP. Dziś osoba zainteresowana ma prawo uzyskać od policji ustną informację lub zaświadczenie o wpisach ostatecznych lub tymczasowych dotyczących punktów odpowiadających dokonanym przez siebie naruszeniom. Zdarza się, że punkty trafiają do bazy z opóźnieniem i kierowcy są wprowadzani w błąd.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Artykuł z dnia: 2011-04-20