Brawura pijanego kierowcy zakończona dwoma zdarzeniami drogowymi
Policjanci z Bierunia wyjaśniają przyczyny i okoliczności dwóch zdarzeń drogowych, które wczoraj w Chełmie Śląskim, w ciągu niespełna 5 minut spowodował pijany 42-latek. Niewiele brakowało, by doszło do tragedii. Najpoważniejsze obrażenia odniósł sam sprawca zdarzeń, którego lotnicze pogotowie ratunkowe przetransportowało do szpitala.
Do pierwszego zdarzenia doszło o godzinie 18.35. Kierujący volkswagenem 42-latek, jadąc ulicą Gamrot w kierunku ulicy Chełmskiej, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującej nissanem, która ulicą tą przemieszczała się w kierunku Imielina, doprowadzając do zderzenia pojazdów. 42-latek oddalił się z miejsca tego zdarzenia i kilka minut później, znajdując się w dalszym ciągu na ulicy Chełmskiej, podczas manewru wyprzedzania jadącej przed nim skody, nie zachował bezpiecznej odległości od tego pojazdu i uderzył w jego prawy bok. Na pasie dla przeciwnego kierunku ruchu doprowadził natomiast do czołowego zderzenia z hondą. Na szczęście kierująca tym samochodem 29-latka, która w wyniku zdarzenia trafiła do szpitala, nie odniosła obrażeń. Do szpitala, z wewnętrznymi obrażeniami trafił też nieprzytomny 42-latek. Wstępne badanie krwi tego mężczyzny wykazało, że ma w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Bieruńscy policjanci szczegółowo wyjaśniają teraz przyczyny i okoliczności obu zdarzeń drogowych, za które 42-latek odpowie przed sądem.
Kierowco, bądź świadomy konsekwencji prawnych:
- Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.
- W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia.
- Ponadto sąd może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
- Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 000 do 60 000 złotych.
Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, możesz wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Alkohol prowadzi do:
- zmniejszenia szybkości reakcji;
- ograniczenia pola widzenia;
- błędnej oceny odległości i szybkości;
- błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli oraz koncentracji;
- rozproszenia uwagi oraz senności.
Bądź odpowiedzialny. Piłeś? Nie jedź!
Reagujmy, kiedy widzimy, gdy za kierownicę wsiada nietrzeźwy.
Zdjęcia ze zdarzenia publikujemy ku przestrodze.