Akcje i kampanie społeczne

Zdarzenia drogowe z winy nietrzeźwych rowerzystów

Nietrzeźwi użytkownicy dróg to niestety wciąż duże zagrożenie na naszych drogach. Policjanci nie ustają w działaniach, które maja minimalizować to ryzyko. Wiele energii i pracy poświęcają na działania prewencyjne i profilaktyczne. Jeszcze więcej, na bezpośrednie eliminowanie nietrzeźwych, a co za tym idzie nieodpowiedzialnych i bezmyślnych użytkowników dróg. W miniony weekend bieruńscy stróże prawa wyeliminowali z ruchu dwoje kolejnych pijanych rowerzystów, którzy dodatkowo na drogach publicznych naszego powiatu spowodowali zdarzenia drogowe.

Do pierwszego z tych zdarzeń doszło w piątek (23 kwietnia) około 9.00 w Imielinie na skrzyżowaniu ulic Wandy i Generała Sikorskiego. Z ustaleń pracujących na miejscu policjantów ruchu drogowego wynika, że kierująca rowerem 61-latka podczas jazdy na wprost przez skrzyżowanie nie udzieliła pierwszeństwa przejazdu kierowcy osobowego hyundaia, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. Rowerzystka z ogólnymi obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala śmigłowcem LPR. Badanie stanu trzeźwości wykazało u kobiety 3 promile alkoholu.

Kolejne zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem rowerzysty oficer dyżurny otrzymał w niedzielę (25 kwietnia) o godzinie 18.00. Wynikało z niego, że na ulicy Bojszowskiej w Bieruniu kierujący rowerem uderzył w samochód. Na miejscu policjanci potwierdzili ten fakt. Okazało się, że 62-latek najechał na tył jeepa, który zatrzymał się na znaku STOP przed przejazdem kolejowym. Mężczyzna miał w organizmie prawie 2,5 promila alkoholu. Obrażenia jakich doznał również wymagały pomocy medycznej.

Jak widać osoby decydujące się na jazdę pod wpływem alkoholu, niezależnie od tego czy siadają za kierownicą samochodu czy roweru, stwarzają realne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego. Po raz kolejny apelujemy o rozsądek i poszanowanie przepisów. Nie ma pobłażania wobec nietrzeźwych kierowców, niezależnie od tego na ilu kółkach oni jadą.

Przypominamy!

Prowadzenie pojazdu wymaga od kierującego odpowiedniej sprawności psychofizycznej oraz sprawności psychomotorycznej. U kierującego, będącego pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, może dojść do zaburzenia wyżej wymienionych sprawności, a to w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego. Dotyczy to zarówno kierowców pojazdów silnikowych, a także rowerzystów.

Kodeks karny za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami mechanicznym na okres co najmniej 3 lat i świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł., na rzecz Funduszu Wsparcia Pokrzywdzonych i Pomocy Postpenitencjarnej. Nietrzeźwy rowerzysta może zostać ukarany przez policjanta mandatem karnym w wysokości 500 zł, a w niektórych przypadkach jego sprawa może trafić do sądu.

Także pijany pieszy, który swoim zachowaniem spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym musi liczyć się z tym, że może zostać za to ukarany mandatem karnym, a w niektórych przypadkach, za nieodpowiedzialne zachowanie może odpowiedzieć przed sądem.

Powrót na górę strony