Policjanci prowadzili działania „Trzeźwość”
Wczoraj (6 kwietnia) od wczesnych godzin rannych, na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego, policjanci ruchu drogowego prowadzili działania kontrolno-prewencyjne „Trzeźwość”. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa drogowego poprzez eliminowanie z ruchu pijanych użytkowników dróg. Mundurowi skontrolowali ponad 140 kierowców samochodów i jednośladów, wśród których czterech znajdowało się pod wpływem alkoholu.
Ograniczenia związane z epidemią dotknęły również policjantów. Wpłynęły bowiem na sposób przeprowadzania dotychczasowych akcji zmierzających do eliminowania z ruchu nietrzeźwych kierujących. Statystyki pokazują, że na drogach powiatu bieruńsko-lędzińskiego regularnie odnotowuje się przypadki, kiedy osoby pod wpływem alkoholu wsiadają za kierownicę. A to nie wróży nic dobrego. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że alkohol upośledza układ nerwowy człowieka i znacząco wpływa na odbieranie wrażeń, spostrzeganie, myślenie, nastrój i zachowanie. Czas reakcji kierowcy mającego w swoim organizmie ponad 0,5 promila alkoholu może wydłużyć się nawet trzykrotnie, a droga hamowania prowadzonego przez niego pojazdu wzrasta o prawie 40%, co może zaważyć na czyimś życiu.
Wczoraj od wczesnych godzin rannych policjanci z bieruńskiej drogówki prowadzili kontrole trzeźwości kierowców na obszarze naszego powiatu. Podczas działań mundurowi skontrolowali ponad 140 kierowców samochodów i jednośladów, wśród których czterech znajdowało się pod wpływem alkoholu. Niechlubny rekordzista miał 2,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W takim stanie kierował rowerem po drodze publicznej – ulicy Bogusławskiego w Bieruniu. W innym przypadku, za kierownicę samochodu osobowego wsiadł pijany mężczyzna z cofniętymi uprawnieniami do kierowania. Kierowca miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu.
Kierowcom tym policjanci udaremnili dalszą jazdę i na szczęście nie doszło do żadnej tragedii. Funkcjonariusze ruchu drogowego zapowiadają kolejne działania. Nie ma bowiem przyzwolenia na nieodpowiedzialność tych, dla których alkohol jest ważniejszy niż zdrowie i życie innych ludzi.