Akcje i kampanie społeczne

Podsumowanie działań „Bezpieczny pieszy”

Ponad 30 wykroczeń, dwóch nietrzeźwych kierujących rowerami i potrącenie pieszego to bilans działań "Bezpieczny pieszy" przeprowadzonych przez policjantów bieruńskiej drogówki. Apelujemy o rozwagę na drodze i jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego.

Policjanci zatrzymują do kontroli drogowej samochód osobowy w kolorze brązowym. Jeden policjant w kamizelce odblaskowej stoi na jezdni tyłem (po prawej stronie). Na drugim planie stoi drugi policjant. W tle widać zabudowania.

W ramach poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci bieruńskiej drogówki przeprowadzili w miniony piątek akcję pod nazwą "Bezpieczny pieszy". Na celowniku byli piesi oraz rowerzyści, a także ci kierujący, którzy popełniają rażące względem nich wykroczenia.

Podczas działań policjanci ujawnili łącznie 34 wykroczenia, które głównie dotyczyły przekraczania prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Ponadto mundurowi ujawnili dwóch nietrzeźwych rowerzystów, którzy wsiedli na jednoślady mając ponad 1 promil alkoholu w organizmie.

Piątkowe działania zakończyły się niestety zdarzeniem drogowym z udziałem pieszego. Jak wynika z ustaleń policjantów pracujących na miejscu tego zdarzenia, po godzinie 20.00 na ul. Goławieckiej w Lędzinach 16-latek wtargnął na jezdnię zza stojącego autobusu komunikacji miejskiej, wprost pod nadjeżdżający samochód osobowy renault. Chłopiec z ogólnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Pamiętajmy, że zarówno kierujący jak i pieszy powinien na drodze kierować się

ZASADĄ OGRANICZONEGO ZAUFANIA!

Przypominamy także, że pieszemu m.in. zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, czy też przebiegania przez jezdnię.

Pieszych zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym, ponieważ w dużym stopniu poprawiają one widoczność i pozwalają uniknąć tragedii. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Powrót na górę strony