Akcje i kampanie społeczne

Profilaktyka o zagrożeniach w sieci i cyberprzemocy

Bieruński mundurowy spotkał się z uczniami podstawówki i przeprowadził zajęcia profilaktyczne dotyczące zagrożeń w Internecie oraz szeroko występującego zjawiska cyberprzemocy. Nastolatkowie, którzy każdego dnia korzystają z różnego rodzaju urządzeń z dostępem do sieci, na negatywne zjawiska i przejawy demoralizacji młodzieży narażenie są znacznie bardziej niż miało to miejsce w latach ubiegłych.

Zajęcia profilaktyczne realizowane przez mundurowego tym razem odbyły się w Szkole Podstawowej w Międzyrzeczu. Mundurowy tłumaczył, że Internet to nie tylko informacje czy darmowe pliki, ale również wiele niezgodnych z prawem zachowań i danych. Podczas lekcji uczniowie dzielili się własnymi spostrzeżeniami i pytali też jak należy zachować się, kiedy w sieci próbuje z nimi nawiązać znajomość ktoś, kogo intencje mogą być podejrzane.

Stróż prawa radził, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem. By podawać nikomu obcemu żadnych informacji: adresu, numerów telefonów, czy też jakichkolwiek ważnych danych, które przestępca może wykorzystać do włamania się na konto bankowe czy konto pocztowe.

Policjant zalecał daleko idącą ostrożność. Apelował o korzystanie z Internetu w sposób mądry i prosił, by unikać instalowania jakichkolwiek podejrzanych aplikacji, które mogą mieć nie tylko ukryte funkcje „szpiegowania”, ale mogą również oddziaływać na psychikę młodych ludzi i nakłaniać do wykonywania niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia – zadań.

Warto ostrzegać często nieświadomie poruszających się po sieci uczniów. Jeśli choćby część informacji przekazanych przez policjantów zostanie przez nich przyswojona i wcielona w życie, pozwoli to na uniknięcie wielu, często dramatycznych w skutkach zagrożeń.

Na sam koniec mundurowy przeprowadził wśród uczniów, krótką anonimowa ankietę w celu sprawdzenia czy tego rodzaju zajęcia są według nich potrzebne. W większości odpowiedź była „Niech ten Pan przyjeżdża częściej”.

Powrót na górę strony