Domowi oprawcy pod dozorem Policji. Przypominamy, że przemoc domowa jest przestępstwem!
Przeprowadzone przez bieruńskich policjantów kolejne dwie interwencje domowe zakończyły się zatrzymaniem sprawców psychicznego i fizycznego znęcania się nad osobą najbliższą. Domowi oprawcy trafili pod policyjny dozór i mają zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych.
Regulacje prawne mające chronić ofiary domowej przemocy, pozwalają na coraz dotkliwsze konsekwencje wobec sprawców domowego piekła. Przekonali się o tym kolejni dwaj mieszkańcy powiatu bieruńsko-lędzińskiego, dla których na porządku dziennym było wszczynanie awantur, poniżanie, wyzwiska i groźby wobec swoich żon. Nie szczędzili też kobietom agresji fizycznej.
Do pierwszej interwencji doszło w czwartek (8 lipca). Informację o awanturze w jednym z domów na terenie Chełmu Ślaskiego policjanci otrzymali przed godziną 15.00. Na miejscu zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Jak ustalili śledczy, piekło w tym domu trwało już od kilku lat.
Kolejna interwencja domowa zakończona zatrzymaniem sprawcy psychicznego i fizycznego znęcania się nad żoną miała miejsce w piątek (9 lipca) przed 17.00, również w Chełmie Śląskim. W tym przypadku domowym oprawcą okazał się 24-latek. Dotknięta przemocą kobieta też znosiła ten koszmar od kilku dobrych lat.
Obaj sprawcy domowej przemocy w trakcie zatrzymania byli nietrzeźwi. Po wytrzeźwieniu każdy z nich usłyszał policyjne zarzuty: psychicznego i fizycznego znęcania się nad osobą najbliższą oraz uszkodzenia ciała tej osoby. Na wniosek bieruńskich stróży prawa, decyzją prokuratora, zarówno 34-latek, jak i młodszy z mężczyzn, zostali objęci dozorem Policji. Mają też zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych. Za przestępstwo znęcania się kodeks karny przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności.
APELUJEMY!
Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.
Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, niestety czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogła sobie poradzić, nie mając pomocy z zewnątrz.
Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.
Jeżeli nie znasz jeszcze swojego dzielnicowego i nie posiadasz jego danych kontaktowych, to informacje te znajdziesz w zakładce „Twój dzielnicowy”, na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu lub w aplikacji Moja Komenda, którą można pobrać na telefon komórkowy. Aby skutecznie przeciwstawić się się agresji, należy przede wszystkim przełamać strach i pozwolić sobie pomóc.