Wiadomości

Działania na rzecz poprawy sytuacji osób pokrzywdzonych

Data publikacji 28.09.2011

Zespół do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działający przy Ministerstwie Sprawiedliwości w 2010 i 2011 roku podjął szereg działań mających na celu poprawę sytuacji pokrzywdzonych i ich praw.

 

Zespół do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działający przy Ministerstwie Sprawiedliwości w 2010 i 2011 roku podjął szereg działań mających na celu poprawę sytuacji pokrzywdzonych i ich praw.
 
Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie skierowane przeciwko członkom rodziny, które narusza ich prawa i dobra osobiste, powodując cierpienia i szkody.
 
Problem przemocy domowej w Polsce jest z roku na rok powszechniejszy, na co wskazują statystyki interwencyjne Policji. W celu pomocy ofiarom przestępstw i poprawy ich sytuacji Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje wiele akcji o charakterze edukacyjnym, informacyjnym, czy legislacyjnym.
 
Telefon interwencyjno-informacyjny
 
Bezpłatna ogólnopolska linia dla ofiar przemocy tzw. "Niebieska Linia" funkcjonuje od 1995 roku i każdego dnia rejestruje kilkaset zgłoszeń dotyczących problemu agresji domowej.
 
Aby ulepszyć funkcjonowanie telefonu w 2010 roku Ministerstwo Sprawiedliwości podpisało porozumienie z Komendantem Głównym Policji oraz Dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), dotyczące funkcjonowania telefonu interwencyjno-informacyjnego dla ofiar przemocy w rodzinie przez osoby uprzednio skazane.
 
Ustalono standardy postępowania wobec takich osób, dzięki czemu w pierwszym półroczu po podpisaniu porozumienia z ogromnej liczny zgłoszeń 26 zakończyło się wykonaniem zawieszonej kary oraz odwieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności.
 
Wiązało się to również z podjęciem działań informacyjnych o bezpłatnej linii dla ofiar przemocy poprzez zamieszczanie na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości, sądów okręgowych i rejonowych oraz dystrybucję ulotek i materiałów informacyjnych. Informacja taka znalazła się również na stronie internetowej naszej komendy.

Do poprawy respektowania praw ofiar ma również ma zmierzać polepszenie współpracy między Policją a kuratorami i przepływu informacji między tymi organami.
 
Pomocne strony www
 
W roku 2011 na stronie ministerstwa uruchomiona została interaktywna zakładka pt. „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie”, oraz „ Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci”, gdzie można znaleźć wszystkie przydatne materiały dla pokrzywdzonych, oraz służb zajmujących się na co dzień kwestiami związanymi z pomocą ofiarom przemocy.
 
Natomiast od dnia 20 września 2011 roku uruchomiona została zmodernizowana strona www.pokrzywdzeni.gov.pl, na której zamieszczone zostało wiele przydatnych informacji, aktów prawnych, oraz wzorów dokumentów istotnych dla ofiar i świadków przemocy.
 
Karta praw pokrzywdzonego
 
MS opracowało także wraz z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej „Kartę praw osoby dotkniętej przemocą w rodzinie”, gdzie poszkodowany może znaleźć podstawowe informacje o tym czym jest przemoc w rodzinie, jakie prawa przysługują poszkodowanemu, oraz do kogo powinien się zwrócić w celu uzyskanie pomocy.
 
Zmiany legislacyjne
 
Do Kodeksu postępowania karnego ma zostać wprowadzony nowy środek zapobiegawczy w postaci zakazu zbliżania się podejrzanego do pokrzywdzonego na określoną odległość, dzięki czemu ofiara będzie mogła czuć się bezpieczniej.

Ofiary przemocy domowej będą również lepiej chronione w Unii, a obywatelstwo nie będzie już stanowiło utrudnienia w egzekwowaniu jej praw.
 
Plany Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w okresie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej dotyczą przyjęcia dyrektywy mającej na celu lepszą ochronę ofiar przestępstw.
 
Z inicjatywy Polski i Hiszpanii powstał Projekt Europejskiego Nakazu Ochrony w sprawach karnych, którego głównym założeniem będzie ustanowienie wspólnotowych, minimalnych standardów praw, ochrony i wsparcia ofiar przemocy domowej.
 
Działanie nakazu ochrony miałoby działać analogicznie do istniejącego już europejskiego nakazu aresztowania, co oznaczałoby, że zakaz zbliżania się do ofiary orzeczony w Polsce wobec sprawcy przemocy, automatycznie obowiązywałby również w każdym z krajów Unii Europejskiej.
 
Anna Sergiej
dla INFOR
Powrót na górę strony