Wiadomości

4 czerwca - V Dzień Bezpłatnych Adwokatów

Data publikacji 22.03.2011

Organizowane w poprzednich latach akcje cieszyły się wielkim powodzeniem. Za każdym razem adwokaci i aplikanci adwokaccy udzielali tysięcy porad. Co roku udział w akcji bierze coraz więcej adwokatów i aplikantów chcących wesprzeć inicjatywę swoją wiedzą i doświadczeniem.

Inicjatywa „Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich” skierowana jest do osób niezamożnych i służy upowszechnianiu świadomości społecznej o przysługujących prawach. Od samego początku inicjatywa cieszy się szerokim zainteresowaniem.

Już w dniu 4 czerwca 2011 r., w sobotę, w całej Polsce odbędzie się „Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich”. Poprzednie akcje cieszyły się wielkim zainteresowaniem obywateli. Ostatnia edycja, która odbyła się w dniu 6 listopada 2010 r, przyciągnęła około 13 tysięcy osób, które skorzystały z pomocy prawnej.
 
Akcja ma już czteroletnią historię
 
Organizowane w poprzednich latach akcje cieszyły się wielkim powodzeniem. Za każdym razem adwokaci i aplikanci adwokaccy udzielali tysięcy porad. Co roku udział w akcji bierze coraz więcej adwokatów i aplikantów chcących wesprzeć inicjatywę swoją wiedzą i doświadczeniem. 
 
Podsumowanie IV edycji 
 
Zeszłoroczna, ogólnopolska edycja odbyła się przy udziale 1.052 adwokatów i aplikantów adwokackich aż w 194 miejscowościach. W edycji tej, z bezpłatnych porad skorzystało około13 tysięcy osób. Biuro Prasowe Naczelnej Rady Adwokackiej poinformowało wówczas, że liczba udzielonych porad była dużo większa, ponieważ część osób oczekiwało pomocy dotyczącej kilku odrębnych problemów prawnych.
 
Największym zainteresowaniem osób odwiedzających kancelarie cieszyły się sprawy spadkowe, zaraz po nich sprawy z zakresu prawa rodzinnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Porady dotyczyły m.in. sporów między spadkobiercami, podziału majątku po rozwodzie, czy alimentów. Zdarzały się również często porady dotyczące spraw lokalowych, m.in. o mieszkania spółdzielcze.
 
Nie obyło się również bez skomplikowanych spraw, jak roszczenia dotyczące tzw. mienia zabużańskiego czy skarg do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
 
Od początku Dzień Bezpłatnych Porad cieszy się szerokim zainteresowaniem
 
Dla porównania w II edycji Dnia brało udział 900 adwokatów i aplikantów adwokackich. Bezpłatnych porad udzielano wówczas w 181 miastach. W pierwszej edycji brało udział około 400 adwokatów, w 134 miastach Polski. W początkowych edycjach po porady zgłaszało się również po kilkanaście tysięcy osób. Jak widać akcja jest organizowana na coraz większą skalę, a zapotrzebowanie jest co roku na podobnie wysokim poziomie.
 
Adwokaci chcą trafić do osób niezamożnych
 
Inicjatywa bezpłatnych porad skierowana jest do osób niezamożnych i ma służyć upowszechnianiu świadomości społecznej o przysługujących prawach. Chodzi tu m.in. o prawo do adwokata z urzędu, czyli uprawnienie wszystkich obywateli do korzystania ze zwolnienia z opłat sądowych czy z bezpłatnego pełnomocnika w sądzie, opłacanego przez Skarb Państwa.
 
Apel do adwokatów i aplikantów 
 
Koordynatorzy „Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich”, chcąc jeszcze bardziej spopularyzować akcję, zwracają się z prośbą do adwokatów i aplikantów adwokackich o włączenie się w najbliższą akcję z równie wielkim zapałem jak dotychczas. Osoby chcące wziąć udział w akcji mogą zgłaszać się do koordynatorów lokalnych wyznaczonych przez dziekanów izb.

Akcja „Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich” organizowana jest dwa razy do roku - wiosną i jesienią i zdążyła już wpisać się na stałe w kalendarz wydarzeń okręgowych rad adwokackich.
 
autor: Roma Opoka
źródło: INFOR - Gazeta Prawna
 
Powrót na górę strony