21 marca - Wagarom mówimy: NIE!
21 marca to tradycyjny dla młodzieży Dzień Wagarowicza. Z uwagi na zagrożenia płynące ze „świętowania” tego dnia, policjanci bieruńskiej Komendy będą baczniej niż zwykle przyglądać się temu, co młodzież tego dnia robi. Więcej patroli na mieście, kontrole miejsc gromadzenia się młodzieży oraz miejsc zakupu papierosów i alkoholu. To wszystko w trosce o bezpieczeństwo młodych ludzi.
21 marca to tradycyjny dla młodzieży Dzień Wagarowicza. Jeszcze wielu młodych ludzi chce ten dzień „uczcić” swoją nieobecnością w szkole i wielkim „nic nierobieniem”. Choć może w mniejszej skali, bo szkoły organizują w tym dniu zabawy, turnieje, wyjście do kina, parku z obrzędem „topienia Marzanny” - symbolu zimy. Ale zawsze zdarzają się „czarne owce”, co pójdą na wagary. W skrajnych przypadkach taka nieobecność dotyczy całej klasy.
Wagary, to ucieczka z lekcji (od łac. vagari - błąkać się), czyli nieuzasadniona (z punktu widzenia władz szkolnych), celowa oraz świadoma nieobecność ucznia na zajęciach szkolnych. Niestety, coraz częściej wagary są związane ze spożywaniem alkoholu lub narkotyków przez nieletnich. Często dochodzi na nich do popełniania pierwszych przestępstw (np. w celu zdobycia pieniędzy na kolejny alkohol czy popisania się przed kolegami itp.).
W tym roku, wzorem lat ubiegłych, w pierwszym dnim wiosny, policjanci będą baczniej zwracać uwagę na błąkających się młodych ludzi, ich zachowanie i ewentualnie podejmować działania kontrolne. Dodatkowo będą kontrolować miejsca gromadzenia się młodzieży oraz miejsca, w których mogą oni nielegalnie nabywać np. alkohol czy papierosy. Działania te wspiera kierownictwo szkół znajdujących się na terenie powiatu, które w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży współdziała w tej sprawie z bieruńską Komendą.
Pamiętajmy, że za niedopilnowanie obowiązku szkolnego rodzice mogą zostać ukarani!!! Miejmy nadzieję, że będzie OK.