Złodziejska TOP LISTA 2010
Analiza danych statystycznych Policji dotyczących przestępczości w roku 2010 pozwala wysnuć kilka ciekawych wniosków. Jednym z nich jest swoista TOP LISTA przedmiotów (rzeczy), które najczęściej giną w wyniku przestępstwa. Warto się z nią zapoznać, by wzmóc czujność i zwiększych zabezpieczenie najbardziej "chodliwych" dóbr.
Analiza danych statystycznych Policji dotyczących przestępczości w roku 2010 pozwala wysnuć kilka ciekawych wniosków. Jednym z nich jest swoista TOP LISTA przedmiotów (rzeczy), które najczęściej giną w wyniku przestępstwa. Warto się z nią zapoznać, by wzmóc czujność i zwiększyć zabezpieczenie najbardziej "chodliwych" dóbr.
Złodzieje są coraz bardziej pomysłowi i zuchwali. Coraz częściej wykorzystują nieuwagę swoich ofiar, obserwując ich zachowanie, przyzwyczajenia i nawyki. Dokonują precyzyjnych rozpoznań posiadanego majątku, układu mieszkania, a nawet sposobu zabezpieczenia go.
DLATEGO APELUJEMY - CHROŃMY NASZE MIENIE. NIE DAWAJMY ZŁODZIEJOWI OKAZJI DO KRADZIEŻY.
Coraz więcej jest przestępstw przeciwko mieniu (włamania i kradzieże, a wartość strat może sięgać niekiedy jednorazowo wiele, wiele tysięcy złotych. Niekiedy wystarczy niedużo, by dobrze zabezpieczyć swoje mienie, nie pozostawiając go np. na widocznym miejscu w samochodzie (podszybie, przednie siedzenie), zabezpieczając (przypinając) rower, pilnowanie torebki na cmentarzu podczas porządków na grobach (a najlepiej zostawić tą torebkę np. w bagażniku samochodu), naprawiając zamek w torebce, by nie nosić wszystkiego "na wierzchu".
Analiza przestępstw przeciwko mieniu pozwala stworzyć swoistą TOP LISTĘ przedmiotów (rzeczy), które najczęściej zostają skradzione przez przestępców. Może warto się z nią zapoznać i pomyśleć choć przez chwilę, co zrobić, by nasze mienie było bezpieczniejsze.
Tak więc w roku 2010 najczęściej ginęły:
1. Biżuteria: złote pierścionki, łańcuszki, sygnety.
2. Zegarki.
3. Gotówka, bez względu na rodzaj pieniądza. Giną nawet kubańskie peso.
4. Numizmaty: najczęściej giną całe kolekcje monet.
5. Komputery, głównie laptopy.
6. Aparaty fotograficzne wszelkich typów.
7. Telewizory, najlepiej płaskie znanych marek.
8. Odtwarzacze DVD, mp3.
9. Kamery i osprzęt do nich, a więc kable, płyty, kasety.
10. Elektronarzędzia: wiertarki, wkrętarki, pilarki, piły.
12. Alkohol (whisky, koniak, brendy) ale „czysta” też cieszy się wzięciem.
13. Perfumy (najczęściej firm Chanel, Arden, Cacharel).
14. Kosmetyki firmowe: kremy uznanych marek, kosmetyki do makijażu.
15. Markowa odzież: swetry, płaszcze, sukienki.
Jednocześnie warto zastanowićsię przed ewentualnym kupnem wymienionych rzeczy za nierozsądnie niską cenę albo z niewidomego pochodzenia źródła.
W razie wątpliwości policjanci bieruńskiej Komendy są do Państwa dyspozycji przez całą dobę.