Wiadomości

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Data publikacji 13.04.2010

Dziś obchodzimy DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ.
Dzień ten uchwalono 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

Dziś obchodzimy DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ.

Dzień ten uchwalono 14 listopada 2007 r.roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

 

          Po wybuchu II wojny światowej jedynie część Policji Państwowej brała bezpośredni udział w obronie Wybrzeża i Warszawy. Główne siły zostały skierowane na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej. Część policjantów wraz z oddziałami Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza podjęła próbę przeciwstawienia się agresji radzieckiej rozpoczętej w dniu 17 września 1939 r. Byli jednak bez jakichkolwiek szans w obliczu dwóch wrogów. Po klęsce i dostaniu się do niewoli radzieckiej, trafili do obozów przejściowych, które ZSRR, przy pomocy polskich komunistów i NKWD, zaczął organizować. Byli ze swymi towarzyszami broni i niedoli – żołnierzami i oficerami wojsk regularnej armii. Część oficerów i policjantów w obozach tych zamordowano, pozostałych wywieziono do obozu o zaostrzonym rygorze w Ostaszkowie i innych miejsc kaźni. Jeńców Ostaszkowa zamordowano wiosną 1940 r. w Kalininie /dawny Twer/, w budynku NKWD. Mordercy wyznaczyli sobie nocną „normę egzekucji” – 250 osób. Każdego nieszczęśnika mordowano indywidualnie, strzałem w tył głowy. Niektórzy oprawcy byli tak zwyrodniali, że traktowali jeńców jak żywe tarcze. Ofiary grzebano w Miednoje. Na 6.295 zamordowanych – 5.900 to polscy policjanci.

 

            Likwidacja oficerów i policjantów polskich odbyła się na rozkaz Ł. BERII zatwierdzony osobiście przez Józefa STALINA w dniu 5 marca 1940 r. o treści Rozstrzelać bez sądu i śledztwa 24.700 jeńców - Polaków”. I zrobili to.

 

        W dokumencie sejmowym z 14 listopada 2007 r. czytamy: W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich zamordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”.

 

Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Policji Państwowej i Wojska Polskiego.

Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielskuu. Od tego dnia, Dzień Pamięci obchodzono przez kilkanaście lat, jako Światowy Dzień Ofiar Katynia.

 

            Dziś możemy mówić pełnym głosem prawdę o losie ludzi, dla których jedną ze świętości i najważniejszych wartości życiowych był wizerunek orła w polskiej koronie, wybity na guzikach mundurów i czapek służbowych, wykopywanych z masowych grobów obecnej Rosji.         

Obchody w 2010 roku, z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zapisały się czarną kartą w historii Polski. 10 kwietnia polski samolot rządowy, lecący na uroczyste obchody w Katyniu, rozbił się pod Smoleńskiem. Wszyscy pasażerowie zginęli na miejscu.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

 

 

Powrót na górę strony