Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w powiecie bieruńsko-lędzińskim
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Dzisiaj pod obeliskiem „Dęby Pamięci” upamiętniającym zamordowanych aspirantów Policji Województwa Śląskiego - Walentego Piekorza i Wilhelma Spyrę, odbyło się oddanie hołdu poległym bohaterom. Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu, w towarzystwie przedstawicieli samorządu, oddali hołd poległym wówczas mieszkańcom naszego powiatu.
13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, co w 2017 roku ustanowił uchwałą Sejmu RP. Data nawiązuje do informacji podanej w kwietniu 1943 roku przez radio berlińskie o odnalezieniu masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim. Na przełomie kwietnia i maja 1940 roku decyzją Józefa Stalina, NKWD zamordowało około 22 tysiące polskich obywateli, w tym ponad 6 tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej. Mord przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje.
Każdego roku przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu biorą udział w uroczystościach upamiętniających tragiczne wydarzenia z tamtego okresu. Dzisiaj Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bieruniu komisarz Łukasz Biela wraz z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego bieruńskiej komendy podkomisarzem Bartłomiejem Szymczak oraz przedstawicielami samorządu ze Starostą Bieruńsko-Lędzińskim Łukaszem Odelga na czele, uczcili pamięć i złożyli hołd pod obeliskiem „Dęby Pamięci” upamiętniającym zamordowanych aspirantów Policji Województwa Śląskiego - Walentego Piekorza i Wilhelma Spyrę.