Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu
W okresie jesienno-zimowym dzielnicowi z bieruńskiej komendy realizują zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa osobom bezdomnym. Podczas codziennej służby obchodowej policjanci zwracają uwagę na tych, którzy nie mają żadnego schronienia i przy niskich temperaturach zagrożone jest ich życie i zdrowie. W ostatnich dniach dzielnicowa z rejonu Chełmu Śląskiego sprawdzała miejsca przebywania bezdomnych.
Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki oraz tereny zielone, na których bezdomni stawiają prowizoryczne szałasy i zadaszenia. Aby się rozgrzać, bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne.
Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść gorący posiłek i przespać się w normalnych warunkach. Pomimo niskich temperatur są jednak bezdomni, którzy nie chcą skorzystać z takiej formy pomocy.
Pamiętajmy, że każdy z nas mając wiedzę o osobie potrzebującej pomocy, powinien powiadomić właściwe służby, które na pewno nie będą na te informacje obojętne. Aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, niezbędna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego podkreślamy, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie odpowiednich służb o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112 i poinformować dyżurnego, by pomoc ruszyła.
O potrzebujących pomocy możemy również poinformować pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, Straż Miejską lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy zaznaczyć na mapie miejsce, gdzie przebywają bezdomni, a policjanci na pewno sprawdzą to zgłoszenie.