Wiadomości

Miesiąc Świadomości Autyzmu

Data publikacji 14.04.2024

2 kwietnia na całym świecie obchodzono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Kampania ta trwa przez cały kwiecień i ma na celu propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz jest wyrazem akceptacji i solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami. Mundurowa z bieruńskiej komendy w ramach miesiąca Świadomości Autyzmu przeprowadziła pogadankę z uczniami Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu.

Akceptacja dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego rozumiejącego otoczenia społecznego to cele, które policjantka z bieruńskiej komendy chciała zaszczepić w młodzieży uczęszczającej do Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu.

Na co dzień osoby ze spektrum autyzmu, często spotykają się z brakiem akceptacji. To ważne, żeby nie pozostawać obojętnym wobec tych osób i pokazywać, że jesteśmy otwarci na ich problemy. Ponieważ dużą trudność osobom w spektrum autyzmu sprawia zrozumienie zachowań i intencji ludzi z najbliższego otoczenia. Ze względu na niewystarczające umiejętności w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi osoby neuroróżnorodne mają trudności z nawiązywaniem kontaktów z innymi. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Rutynowość jest dla nich formą bezpieczeństwa i stabilizacji.

Głównym celem spotkania było podnoszenie społecznej świadomości na temat problemów osób zmagających się z tym schorzeniem oraz uświadomienie wszystkich uczniów, jak ważna jest tolerancja, akceptacja i zrozumienie wobec inności.

Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju. Aby akceptować autyzm, trzeba go zrozumieć, poznać. To wiedza jest kluczem do zrozumienia i bycia razem.


 

  • Na zdjęciu widzimy uczniów, nauczyciela oraz policjantkę trzymających napis Autyzm oraz niebieskie serca
  • Na zdjęciu widzimy policjantkę w czasie profilaktyki
  • Na zdjęciu widzimy policjantkę w czasie profilaktyki
Powrót na górę strony