Bezpieczny i świadomy senior
Bieruński profilaktyk spotkał się z seniorami z Dziennego Domu Senior+ w Bieruniu, z którymi poruszył wyjątkowo ważny temat dotyczący ciągle występujących oszustw metodą „na wnuczka", „pracownika ZUS” . Policjant tłumaczył mechanizmy, jakie stosują przestępcy, by zyskać wiarygodność i współczucie u swojej potencjalnej ofiary.
Spotkanie profilaktyczne odbyło się w czwartek w Dziennym Domu „Seniora+" w Bieruniu, a głównym tematem były ciągle pojawiające się przestępstwa metodą "na wnuczka." W zapobieganiu tego rodzaju procederom bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów.
Podczas wczorajszej dyskusji policjant poruszył najczęściej występujące metody oszustów polegające na:
-
oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową;
-
w rozmowie dzwoniący prosi o udzielenie pilnej pożyczki, stosując różnorodne „legendy” takie jak na wypadek...
Ponadto profilaktyk zwrócił uwagę jak powinny osoby starsze zabezpieczyć swoją torebkę, czy kartę bankomatową przed kradzieżą, zwłaszcza teraz przed okresem świątecznym. Przypomniał również podstawowe zasady jak powinien poruszać się pieszy i jak ważne jest stosowanie elementów odblaskowych.