Debata ewaluacyjna – wypracowanie wspólnych rozwiązań
Policjanci z bieruńskiej komendy zorganizowali debatę społeczną, która stanowiła ewaluację debaty zorganizowanej w listopadzie ubiegłego roku. Przedmiotem spotkania był temat „Alkohol wśród osób nieletnich – Nasza wspólna sprawa”. Podczas spotkania podsumowano temat dostępności nieletnich do alkoholu w naszym powiecie, a także jakie działania zostały podjęte przez konkretne gminy i miasta.
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Bieruniu i stanowiło ewaluację debaty zorganizowanej w listopadzie 2022 r. Odbyło się we wtorek 28 listopada w budynku lędzińskiego MOK-u na Placu Farskim pod nazwą „Alkohol wśród osób nieletnich – Nasza wspólna sprawa”. Ponownie zostali zaproszeni członkowie gminnych i miejskich komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, przedstawiciele Straży Miejskiej z Bierunia i Lędzin oraz pedagodzy z powiatowych szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Na wstępie debaty naczelnik Wydziału Prewencji komisarz Damian Dymanus przypomniał o idei organizowania takich spotkań.
Podczas ostatniego listopadowego spotkania policjanci omówili problem sprzedaży alkoholu młodzieży przed ukończeniem 18 roku życia. Debata skupiała się na omówieniu tych kwestii oraz problemów, które zostały wskazane w anonimowych ankietach. Mundurowi omówili jakie działania w zakresie profilaktyki alkoholowej nieletnich przeprowadzili, były to między innymi spotkania z rodzicami i opiekunami oraz pogadanki ze sprzedawcami i właścicielami sklepów prowadzących sprzedaż alkoholu. Głos w tej sprawie również zabrali członkowie gminnych i miejskich komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
Podczas wspólnej debaty policjanci odpowiadali na pytania zadawane przez słuchaczy, wyjaśniali niezrozumiałe dla nich zagadnienia. Mundurowi wysłuchali także wielu propozycji oraz oczekiwań w zakresie działalności Policji. Debaty z policją to forma nawiązania bezpośredniego kontaktu ze społecznością lokalną i próba wypracowania wspólnych rozwiązań.
W drugiej część debaty przypomniano o funkcjonowaniu ważnych narzędzi służących do komunikacji z Policją, takich jak: aplikacja „Moja Komenda” i „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, dzięki którym w łatwy i szybki sposób można odnaleźć dzielnicowego obsługującego dany rejon oraz zareagować na zagrożenia w miejscu zamieszkania.