Nowe obowiązki kierującego pojazdem podczas wypadku drogowego
W dniu 1 października 2023r, weszły w życie, ważne dla wszystkich użytkowników dróg, zmiany w przepisach. To pokłosie zmiany ustawy Kodeks karny oraz innych ustaw z dnia 7 lipca 2022 roku. Nakładają one na kierujących kolejny obowiązek. Za złamanie nowych przepisów grozić będzie grzywna do 3 tys. złotych albo kara nagany.
Od 1 października 2023 roku weszły w życie nowe zmiany dotyczące przepisów zawartych między innymi w Ustawie kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. W Ustawie Prawo o ruchu drogowym pojawił się w art. 44 ust. 2 nowy punkt 2a, który mówi o tym, że kierujący pojazdem uczestniczącym w wypadku drogowym, w którym jest zabity lub ranny, jest zobowiązany do powstrzymania się od spożywania alkoholu i środków działających podobnie do alkoholu, do czasu przybycia na miejsce wypadku Policji i poddania badaniu na zawartość alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.
Na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego, choć nie często, to zdarzały się sytuacje, w których osoba biorąca udział w zdarzeniu drogowym lub sprawca takiego zdarzenia znajdowała się pod wpływem alkoholu. Były przypadki, w których osoba przyznała się do wypicia alkoholu, tłumacząc się, że w wyniku zdenerwowania napiła się dopiero po zaistniałym zdarzeniu.
Od 1 października br. po zmianach w przepisach ruchu drogowego takie zachowanie jest wykroczeniem określonym w art. 97 Kodeksu wykroczeń. Aktualnie obowiązujące przepisy nakładają na kierującego obowiązek powstrzymania się od wypicia alkoholu, do czasu przyjazdu Policji i sprawdzeniu przez funkcjonariuszy stanu trzeźwości. Osoba, która naruszy wskazany zakaz, podlegać będzie karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany.
Ten sam nakaz stosuje się odpowiednio także do innych osób uczestniczących w wypadkach drogowym zgodnie z art. 44 ust. 3 Prawo o ruchu drogowy.