Wiadomości

Uwaga na oszustwa w sieci

Data publikacji 23.09.2023

Możliwość zrobienia zakupów czy sprzedania niepotrzebnych rzeczy bez opuszczania domowego zacisza to jedna z wielu zalet internetu. Wabi też częsta na tego typu aukcjach okazja do zaoszczędzenia pieniędzy. Musimy jednak zachować wzmożoną czujność, by nie stać się ofiarą oszustów.

Niestey pomimo ciągłych apeli do bieruńskiej komendy zgłaszają się osoby, które zostały oszukane podczas zakupów w sieci, a także sprzedaży na popularnych serwisach ogłoszeniowych. Zazwyczaj jest to zakupiony towar, który, pomimo wpłacenia należności, nie dociera do klientów. Fiaskiem skończą się też próby kontaktu ze sprzedającymi. Co więcej, strony często rzekomych „sklepów” internetowych przestają działać.

Kolejny sposób oszutów polega na podszywaniu się pod kupców, którzy wysłają spreparowane linki, które służą do wyłudzenia danych bankowych i kradzieży pieniędzy.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie przy korzystaniu z Internetu. Chrońmy swoje dane - nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart, w żadnym wypadku nie skanujmy i nie wysyłajmy zeskanowanych dokumentów takich jak na przykład dowód osobisty. Nie przekazujmy też żadnych poufnych informacji przez telefon. Nie klikajmy na podane linki i nie instalujmy w ten sposób aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia.

Powrót na górę strony