Przygotowanie do karty rowerowej uczniów klas czwartych
Dziś bieruńscy policjanci przygotowywali uczniów klas czwartych z świerczynieckiej podstawówki do zdania karty rowerowej. Rower to nie tylko codzienny środek transportu, którym można poruszać się na zajęcia, ale jazda nim, to również świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, wycieczki krajoznawczej, a także relaks dla całej rodziny. Mundurowi przypomnieli również uczniom podstawowe zasady ruchu drogowego.
Dzisiaj bieruńscy policjanci przeprowadzili przygotowanie do karty rowerowej dla uczniów klas czwartych z świerczynieckiej podstawówki. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali policjantów oraz aktywnie uczestniczyli w profilaktyce. Mundurowi przypomnieli najważniejsze zasady poruszania się po drodze między innymi:
Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów
Ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Zgodnie z tym zapisem, jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rowerzysta na chodniku
Co do zasady - po chodniku jeździć nie wolno. Przepisy przewidują kilka odstępstw. Prawo drogowe zezwala rowerzyście jechać po chodniku, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- panuje zła pogoda, zagrażająca bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
- są spełnione jednocześnie trzy warunki:
1. chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
2. ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),
3. brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Wyposażanie roweru
Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu światło barwy białej, z tyłu czerwone światło odblaskowe; co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że rowerzyści są widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.