Wiadomości

Wspólne patrole dzielnicowych z funkcjonariuszami Straży Rybackiej

Data publikacji 21.11.2022

Dzielnicowi z bieruńskiej komendy i funkcjonariusze Państwowej Straży Rybackiej realizują wspólne służby w rejonach akwenów wodnych oraz na terenach leśnych powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Celem takich działań jest zapobieganie kłusownictwu i szkodnictwu leśnemu. Wspólne patrole mundurowych będą odbywały się cyklicznie, a pierwsze efekty są już wymierne.

W okresie poprzedzającym święta policjanci z Bierunia wraz ze strażnikami Państwowej Straży Rybackiej w Katowicach połączyli swoje siły i sprawdzają, czy na terenach kompleksów leśnych i zbiorników wodnych naszego powiatu dochodzi do przypadków kłusownictwa rybackiego i wędkarskiego, a także do kradzieży drewna i nielegalnej wycinki choinek.

Pierwsze wspólne patrole dzielnicowej z Chełmu Śląskiego ze strażnikami rybackimi miały miejsce 10 i 18 listopada br. w rejonie zbiornika wodnego Dziećkowice. Mundurowi kontrolowali miejsca dostępu do zbiornika, zwracając szczególną uwagę na przypadki połowu ryb bez zezwolenia. Niezdyscyplinowani amatorzy wędkarstwa zostali ukarani na podstawie obowiązujących przepisów w tym zakresie.

Mundurowi zapowiadają kolejne wspólne służby, które ze względu na zbliżające się święta i zwiększony popyt nie tylko na ryby, ale też na drzewka świąteczne, będą realizowane pod kątem szkodnictwa leśnego.

Przypominamy, że wszelkie prawa, kary za wykroczenia i obowiązki dotyczące wędkarzy reguluje ustawa o rybactwie śródlądowym. O mandatach można przeczytać w art. 27. Według przepisów kartę wędkarską ma obowiązek posiadać każdy, kto łowi ryby. Od tej zasady istnieją dwa wyjątki. Pierwszy wyjątek to osoby do 14. roku życia – są jednak zobowiązane do wędkowania pod opieką dorosłego. Drugi wyjątek stanowią wędkujący w wodach znajdujących się w obiektach przeznaczonych do chowu i hodowli ryb. Muszą oni jednak posiadać pozwolenie na połów w danych akwenach. Brak odpowiednich dokumentów skutkuje mandatem w wysokości 200 zł. Kara grzywny dotyczy również tych, którzy posiadają kartę, ale nie mają jej przy sobie. Karta wędkarska jest traktowana na takich samych zasadach jak prawo jazdy. W niektórych przypadkach kłusownicy muszą się liczyć nawet z karą więzienia. Zachęcamy do zapoznania się z taryfikatorem opublikowanym na stronie Polskiego Związku Wędkarskiego.

  • Strażnicy rybaccy i policjantka stoją przy dużym samochodzie ze specjalistycznym sprzętem do zarybiania zbiornika
  • Zdjęcie przedstawiające pejzaż zbiornika wodnego Dziećkowice
  • Zdjęcie przedstawiające strażników rybackich wykonujących pracę podczas zarybiania zbiornika wodnego
Powrót na górę strony