Egzaminy na kartę rowerową pod czujnym okiem policjantów z drogówki
Policjanci ruchu drogowego przeprowadzili praktyczną część egzaminu na kartę rowerową w dwóch kolejnych szkołach powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Swoje pierwsze „prawo jazdy” zdobyło ponad 150 uczniów.
W minionym tygodniu swoje pierwsze uprawnienia do prowadzenia jednośladów zdobywali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Imielinie oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Bieruniu. Wiedza młodzieży z zakresu zasad ruchu drogowego została sprawdzona wcześniej przez nauczycieli. Warunkiem przystąpienia do części praktycznej egzaminu jest bowiem zaliczenie testu teoretycznego. Umiejętności praktyczne egzaminowani prezentowali pod okiem policjantów z bieruńskiej drogówki. Podczas spotkania mundurowi omówił też z uczniami podstawowe zasady bezpiecznej jazdy na rowerze, obowiązkowe wyposażenie roweru, a także zmiany przepisów ruchu drogowego, które niedawno weszły w życie, a dotyczą między innymi niechronionych uczestników ruchu drogowego. Większość uczniów wykazała się doskonałymi umiejętnościami bezpiecznej jazdy. Ci, którym się nie powiodło, swoich sił będą musieli spróbować w późniejszym terminie. Młodym kierowcom jednośladów, którzy zdobyli swoje pierwsze „prawo jazdy” serdecznie gratulujemy!
Przypominamy, że dzieci do ukończenia 10 roku życia mogą kierować rowerem po drodze tylko pod opieką osoby dorosłej. Osoby takie traktowane są jako piesi i mają obowiązek poruszać się zgodnie z przepisami dotyczącymi ruchu pieszych. Po ukończeniu 10 roku życia, a przed ukończeniem 18 lat, aby móc jeździć rowerem po drogach publicznych konieczne jest posiadanie karty rowerowej. Obecnie proces przygotowania uczniów do ich pierwszych uprawnień do jazdy ciąży głównie na szkole podstawowej. Kartę rowerową wydaje bowiem nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej po zdaniu egzaminu przez ucznia i otrzymaniu pisemnej zgody rodzica. Uzyskanie karty rowerowej uwarunkowane jest zdaniem egzaminu z części teoretycznej i praktycznej, poprzedzonego odpowiednim szkoleniem. Każda osoba, która siada na rower, musi się cieszyć również dobrym zdrowiem, w szczególności nie może mieć problemów z utrzymaniem równowagi. Równie ważną rolę w procesie przygotowania dzieci do samodzielnej jazdy rowerem odgrywają rodzice. Ich zachowanie i postępowanie jest dla dzieci wzorem, od którego kształtuje się ich zachowanie w ruchu drogowym. Dziecko, które uzyska kartę rowerową, może już samodzielnie poruszać się po drodze. Musi pamiętać, aby mieć przy sobie dokument upoważniający je do poruszania się rowerem, czyli kartę rowerową.