Wiadomości

Kolejny sprawca domowej przemocy musiał opuścić mieszkanie

Data publikacji 11.04.2022

Dzielnicowi z Bierunia wydali wobec 28-letniego mieszkańca tego miasta nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Mężczyzna fizycznie i psychicznie znęcał się nad swoją żoną. Wydany przez policjantów nakaz i zakaz obowiązuje przez najbliższe 14 dni. Okres ten może przedłużyć sąd.

Bieruńscy dzielnicowi po raz kolejny skorzystali z uprawnień, jakie daje im ustawa antyprzemocowa. Podjęta wczoraj (10 kwietnia) przez mundurowych interwencja domowa w jednym z mieszkań na terenie Bierunia dotyczyła fizycznego i psychicznego znęcania się nad żoną przez 28-latka. Podczas awantury kobieta była nie tylko wyzywana, ale też podduszana i uderzana przez męża po głowie. Agresywne zachowanie mężczyzny zagrażało życiu i zdrowiu partnerki. Po rozpoznaniu sytuacji rodziny, by zapewnić kobiecie bezpieczeństwo, policjanci uznali za zasadne zastosowanie wobec agresora nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni. Sporządzili też formularz Niebieskiej Karty, która w najbliższych dniach trafi do zespołu interdyscyplinarnego w ośrodku pomocy społecznej.

Bierunianin został poinformowany o miejscach, w których może uzyskać tymczasowe schronienie. Dzielnicowy będzie teraz kontrolował stosowanie się do wydanego nakazu i zakazu. Naruszenie któregoś z nich będzie skutkować sankcjami karnymi określonymi w kodeksie wykroczeń, jakimi są kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. 14-dniowy czas obowiązywania nakazu lub zakazu może być w uzasadnionych przypadkach przedłużony przez sąd.

Aby skutecznie przeciwstawić się przemocy fizycznej i psychicznej, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą takich zachowań, może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc. Ważne również jest, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii.

Mundurowi zawsze reagują na wszelkie informacje mogące świadczyć o tym, że w danym domu czy mieszkaniu dochodzi do przemocy. Dzięki procedurze „Niebieskiej Karty” w działania te zaangażowanych jest wiele instytucji, po to, aby jak najlepiej pomóc pokrzywdzonym. W przypadku, gdy policjanci potwierdzą, że przemoc jest zjawiskiem powtarzającym się, prowadzone jest wówczas postępowanie dotyczące przestępstwa znęcania się. Jego sprawcy nie pozostają bezkarni i mogą trafić za kratki nawet na 5 lat. Prokurator, oprócz przedstawienia zarzutów, może orzec wobec nich odpowiednie środki karne.

Powrót na górę strony