Wiadomości

Dzielnicowi wydali natychmiastowy nakaz opuszczenia mieszkania dla mężczyzny stosującego przemoc domową

Data publikacji 01.03.2022

Dzielnicowi z bieruńskiej komendy skorzystali z uprawnień, jakie daje im ustawa antyprzemocowa. 33-letni mieszkaniec naszego powiatu, który groził swojej matce i znęcał się nad nią, przez najbliższe 14 dni nie będzie mógł zbliżać się do mieszkania, w którym do tej pory wspólnie przebywali i jego bezpośredniego otoczenia. Wydany przez policjantów nakaz i zakaz może przedłużyć sąd.

Podjęta w niedzielę (27 lutego), przez bieruńskich policjantów, interwencja domowa w Lędzinach, zakończyła się zatrzymaniem nietrzeźwego 33-latka, który podczas wszczętej awantury z matką zaczął demolować mieszkanie i grozić kobiecie pozbawieniem jej życia. Zatrzymanie miało charakter prewencyjny, służyło zapewnieniu bezpieczeństwa zgłaszającej, gdyż agresywne zachowanie syna zagrażało jej życiu i zdrowiu. Policjanci sporządzili też formularz Niebieskiej Karty.

Po szczegółowym rozpoznaniu sytuacji rodziny, mundurowi uznali za zasadne zastosowanie wobec 33-latka nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni.

Lędzinianin został poinformowany o miejscach, w których może uzyskać tymczasowe schronienie. Dzielnicowy będzie teraz kontrolował stosowanie się do wydanego nakazu i zakazu. Naruszenie któregoś z nich będzie skutkować sankcjami karnymi określonymi w kodeksie wykroczeń, jakimi są kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W sprawie znęcania się nad rodziną, gróźb karalnych i zniszczenia mienia śledczy przeprowadzą dochodzenie, które pozwoli na pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności karnej.

14-dniowy czas obowiązywania nakazu lub zakazu może być w uzasadnionych przypadkach przedłużony przez sąd.

Aby skutecznie przeciwstawić się przemocy fizycznej i psychicznej, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą takich zachowań, może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc. Ważne również jest, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii.

Mundurowi zawsze reagują na wszelkie informacje mogące świadczyć o tym, że w danym domu czy mieszkaniu dochodzi do przemocy. Dzięki procedurze „Niebieskiej Karty” w działania te zaangażowanych jest wiele instytucji, po to, aby jak najlepiej pomóc pokrzywdzonym. W przypadku, gdy policjanci potwierdzą, że przemoc jest zjawiskiem powtarzającym się, prowadzone jest wówczas postępowanie dotyczące przestępstwa znęcania się. Jego sprawcy nie pozostają bezkarni i mogą trafić za kratki nawet na 5 lat. Prokurator, oprócz przedstawienia zarzutów, może orzec wobec nich odpowiednie środki karne.

Powrót na górę strony