Wiadomości

Natknąłeś się na niewybuch? Nie dotykaj go i powiadom Policję!

Data publikacji 28.02.2022

Pomimo upływu lat, w lasach, ogrodach, czy na polach, nadal znajdują są niewybuchy, które mogą być groźne. W miniony weekend dwa niebezpieczne znaleziska z czasów wojennych zostały ujawnione na terenie gminy Bojszowy. Warto zapamiętać, że w przypadku, kiedy natkniemy się na tego typu przedmioty, pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać i należy zaalarmować odpowiednie służby.

Policjanci z Bierunia wiele już razy zabezpieczali niewybuchy z okresu II wojny światowej odnalezione w naszym powiecie. Na niebezpieczne przedmioty najczęściej można natknąć się podczas prac ziemnych lub drogowych, ale też spacerując po lesie z rodziną czy podczas zbioru grzybów. Nieodpowiedzialne i skrajnie niebezpieczne jest natomiast celowe szukanie przedmiotów, które mogą okazać się groźne, w każdej chwili mogą eksplodować i doprowadzić do nieszczęścia.

Ostatnie dwa zgłoszenia o niebezpiecznych znaleziskach miały miejsce podczas minionego weekendu (26 i 27 lutego), oba na terenach leśnych w Bojszowach. Mężczyzna, który znalazł niewybuchy zachował się prawidłowo i zadzwonił na numer alarmowy. Czy ty też wiesz jak zachować się w tego typu sytuacji?

Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom Policję!

Po zgłoszeniu na miejsce natychmiast kierowani są policjanci z najbliższego patrolu, którzy zabezpieczają niebezpieczne znalezisko przed dostępem osób postronnych oraz wzywają policyjnego pirotechnika. Funkcjonariusz przeszkolony w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego sprawdza, czy znalezisko jest rzeczywiście niewybuchem, ocenia jego stan oraz określa czy jest konieczna ewakuacja okolicznych mieszkańców. Następnie, jeśli jest taka konieczność, mundurowi zabezpieczają wyznaczone przez pirotechnika miejsce przed dostępem osób postronnych. Dyżurny jednostki Policji, na terenie której ma miejsce zdarzenie, o odnalezieniu niewybuchu powiadamia saperów z jednostki wojskowej w Gliwicach, którzy niezwłocznie odbierają zabezpieczone niewypały.

Przypominamy, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest wstępnie zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

Powrót na górę strony