Wiadomości

21 października 2021 r. Międzynarodowym Dniem Mediacji

Data publikacji 21.10.2021

W bieżącym roku już po raz dziesiąty obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mediacji. Ustanowieniu tego święta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 7 kwietnia 2011 r. przyświecała idea popularyzacji instytucji mediacji i procedur mediacyjnych umożliwiających rozwiązywanie konfliktów w sposób inny niż postępowanie sądowe.

Mediacja jest alternatywnym sposobem rozwiązania sporu, mającym charakter polubowny, przeprowadzana jest według regulacji prawnych lecz dobrowolnie, poza salą sądową przed profesjonalnym mediatorem. Efektem mediacji jest ugoda zawarta przed mediatorem, która w większości kategorii sporów zatwierdzona przez sąd nadaje się do wykonania podobnie jak wyrok sądowy czy ugoda zawarta przed sądem. Jej zaletą jest szybkie i zdecydowanie tańsze od procesu sądowego zakończenie sporu. Mediacja w bardziej rozwiniętych krajach świata cieszy się już ponad stuletnią praktyką rozwiązywania sporów poza sądem. W polskim porządku prawnym mediacja, jako instytucja prawa prowadząca do zawarcia ugody, wprowadzona została po raz pierwszy w ograniczonym zakresie - bo jedynie w sprawach dotyczących rozstrzygania sporów zbiorowych ze stosunku pracy - dopiero w roku 1991. W bieżącym roku obchodzimy trzydziestolecie istnienia instytucji mediacji w Polskim porządku prawnym. W naszym kraju postępowania mediacyjne wprowadzane były sukcesywnie do roku 2005 w poszczególnych kategoriach spraw: w sprawach cywilnych, rodzinnych, w sprawach nieletnich w sprawach mających charakter postępowań administracyjnych a także w ograniczonym zakresie w postępowaniu karnym.

Obok Międzynarodowego Dnia Mediacji obchodzimy również Tydzień Mediacji, w Polsce ustanowiony z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości w tygodniu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji. Wszystkie wydarzenia związane z Tygodniem Mediacji w Polsce odbywają się w okresie od 18 do 23 października br.

Plakat Międzynarodowego Dnia Mediacji

Powrót na górę strony