O bezpieczeństwie nad wodą z chełmskimi półkolonistami
Przed nami fala kolejnych upalnych dni. Wiele osób w tym czasie będzie szukać ochłody nad wodą. O tym, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas takiego wypoczynku, bieruńscy policjanci rozmawiali z dziećmi uczęszczającymi na półkolonie zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Chełmie Śląskim. W spotkaniu z półkolonistami uczestniczyli też strażacy z chełmskiej OSP.
Wczoraj w Gminnym Ośrodku Kultury w Chełmie Śląskim, policjant zajmujący się profilaktyką społeczną oraz dzielnicowi z rejonu tej gminy spotkali się z najmłodszymi uczestnikami letnich półkolonii. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Mundurowi omówili temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz przypomnieli dzieciom o istniejących zagrożeniach. Prelekcja została urozmaicona krótkimi filmikami edukacyjnymi związanymi z bezpieczeństwem nad akwenami. Zdobytą wiedzą najmłodsi mogli się wykazać podczas quizu z nagrodami, w którym chętnie uczestniczyli. Najlepsi otrzymali gadżety kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, które przydadzą się do aktywnego letniego wypoczynku. Dla wszystkich mundurowi mieli też odblaskowe opaski. Asp. szt. Szymon Jeleń zachęcał do wzięcia udziału w ogłoszonym przez Komendę Główną Policji wakacyjnym konkursie pn. „Filmowy przeWODNIK”. Przy okazji spotkania z dziećmi policjant, w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”, pokrótce omówił temat związany z zagrożeniami i konsekwencjami wynikającymi z sięgania przez młodych ludzi po nowe substancje psychoaktywne oraz środki odurzające.
W spotkaniu z półkolonistami policjantów wsparli strażacy z chełmskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Przeprowadzili oni instruktaż resuscytacji krążeniowo-oddechowej, po którym wszystkie dzieci miały okazję spróbować swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy. Podczas ćwiczeń strażacy, wśród których był też wykwalifikowany ratownik medyczny, udzielali dzieciom ważnych wskazówek, wyrabiając w nich nawyki, które być może kiedyś zaprocentują w ratowaniu życia drugiemu człowiekowi.
Pamiętaj:
- nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr
- nie skacz rozgrzany do wody, przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi
- nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy, pływaj w miejscach dobrze Ci znanych
- nie skacz do wody w miejscach nieznanych, może się to skończyć kalectwem lub nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę"
- nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, czy z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i niebezpieczne zachowania (brutalność, agresję, rywalizację)
- pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło
- nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu!