Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje już od 2 lat

Data publikacji 17.10.2018

Przybliżenie funkcjonalności Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz podsumowanie dwóch lat działania tej aplikacji w powiecie bieruńsko-lędzińskim to tematy spotkania policjantów z przedstawicielami lokalnych mediów, jakie miało miejsce w ubiegłym tygodniu w bieruńskiej jednostce.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została wdrożona we wrześniu 2016 roku. Dzięki tej internetowej aplikacji mieszkańcy każdego zakątka kraju mogą przekazywać Policji informacje o miejscach i zdarzeniach, które mogą zagrażać poczuciu bezpieczeństwa. Bezpłatny i anonimowy dostęp do aplikacji oraz ważna problematyka, jaką jest bezpieczeństwo, spowodowały, że cieszy się ona od samego początku funkcjonowania dużą popularnością. Niewątpliwie wpływ na taki poziom zainteresowania ma szybkie i rzeczowe podejmowanie działań przez Policję w celu weryfikacji naniesionego przez obywatela zagrożenia, a w przypadku jego potwierdzenia, skutecznej eliminacji.

Warto przypomnieć, że mieszkańcy naszego powiatu, którzy chcą przekazać informację o zagrożeniu mogą to zrobić za pośrednictwem Internetu na stronie Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu – klikając na umieszczony po prawej stronie baner "Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa" lub bezpośrednio wyszukując mapy w przeglądarce internetowej. Każdy, kto otworzy interaktywną mapę, ma możliwość naniesienia na nią zagrożenia, które według niego ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Zgłoszenie takie nie wiąże się z dodatkowymi zobowiązaniami dla osoby zgłaszającej tzn. nie wymaga spisania protokołu, składania zeznań, czy też podania danych osobowych. Należy jednak pamiętać, ze Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpi zgłoszenia alarmowego. W przypadku pilnej potrzeby interwencji należy dzwonić na numer alarmowy 112 lub 997. Policja bowiem na zgłoszenie uzyskane za pośrednictwem aplikacji ma 2 dni na jego podjęcie i 5 dni na weryfikację naniesionej informacji. W tym czasie policyjne patrole kierowane są we wskazany rejon, by w pierwszej kolejności potwierdzić zasygnalizowany problem, a następnie dążyć do usunięcia wskazanego zagrożenia bezpieczeństwa. Niezależnie od potwierdzenia zagrożenia, czy też jego niepotwierdzenia, zgłoszenie spowoduje wzmożoną obecność policjantów w danym rejonie i pozwoli mieszkańcom bezpośrednio wpływać na dyslokację służby.

W ciągu 2 lat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu bieruńsko-lędzińskiego ponad 1100 razy zgłaszali nam różne niepokojące ich zjawiska. Między innymi dzięki tym zgłoszeniom policjanci wielokrotnie karali mandatami osoby popełniające wykroczenia szczególnie uciązliwe, takie jak np. Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, ale też skutecznie zwalczali piratów drogowych. Przekazane przez społeczeństwo spostrzeżenia w zakresie występujących zagrożeń skutkowały wieloma przedsięwzięciami, podejmowanymi również przez inne podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa.

Na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu najczęściej zaznaczanymi zagrożeniami, w ciągu ostatnich 2 lat, były:

  • przekraczanie dozwolonej prędkości – 243
  • zła organizacja ruchu drogowego – 199
  • nieprawidłowe parkowanie – 191
  • spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 175

Podkreślić też należy, że użytkownicy w funkcjonowanie aplikacji włączają się nie tylko poprzez nanoszenie zagrożeń, ale również zgłaszają potrzeby związane ze zmianami i rozwojem jej funkcjonalności. W efekcie tych postulatów, w lipcu 2017 r. użytkownikom została udostępniona nowa, ulepszona wersja Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której m.in. istnieje możliwość dodania opisu zagrożenia, załączenia zdjęć lub filmów, wskazania dnia tygodnia i pory dnia występowania zagrożenia, czy też korzystania z wersji na urządzeniach mobilnych.

Powrót na górę strony